
MAAILMA AARDEJAHI PÄEV!
INGERI KULTUURIÕHTU NARVA INGERI MAJAS
Reede, 23. mai • 16:00–19:00 • Narva, Ingeri Maja (Vaksali 19)
Kuna 23. mai on Maailma Aardejahi Päev, siis sel õhtul räägime teile ainulaadsest 17. sajandist pärit vadja aardest, mis leiti 22. septembril 2009 Kingisepa linnaosast.
Õhtu alguses teeb meie erikülaline Leonid Mihhailov oma uue raamatu "Narva jõe asulad" lühiettekande.
Samuti saab õhtul proovida traditsioonilisi roogasid:
-
vepsa kalasupp "kalalem",
-
vadja rukkipirukad erinevate täidistega,
-
Vadja-Krevingi magustoit "õunajuust",
-
vadja Koporje tee “irvieinä” ja Ingeri “kohve”.
Kõikide roogade maksumus 5 eurot, üksikroa maksumus 2 eurot, joogid 1 euro.
Sissepääs on vaba, registreerimine pole vajalik.

Juba sel reedel, 9. mail — tähistame koos
Euroopapäeva Narvas!
13:00–16:00 — Keelekohvik Tartu Ülikooli Narva kolledži fuajees:
-
tutvumine Euroopa rahvaste keelte ja kultuuridega,
-
suupisted ja loosiauhinnad,
-
erikülalised — soome-ugri keeled!
Keeltekohvikus see kord on esindatud järgmised keeled:
eesti, ingeri, vadja, komi, liivi, mari, soome, udmurdi, ungari, hollandi, itaalia, portugali, prantsuse, rootsi ja saksa.
Euroopa päeva korraldab Euroopa Komisjon ning keelekohvik toimub Euroopa Komisjoni ja Integratsiooni Sihtasutuse koostöös.

Mari sangari päev Narvas
Kavas järgmised sportmängud: võrkpall, korvpall, jalgpall, köievedu, rahvastepall, käesurumine. Võimalusel võtke palun kaasa võrk-, korv- ja jalgpalli pallid, hüppenöörid ning erinevad aktiivsed lastemängud.
Mängude vahel on oluline taastuda, seega võtke kindlasti midagi suupisteks (võileivad, kerged puuviljad, köögiviljad, mahl, jogurt, vesi, jne).
Mari sangari päev on Venemaal elavate soome-ugri rahvaste üks huvipakkuvamaid pühasid. Legendi järgi olevat sel päeval 1556. aastal langenud maride rahvuskangelane Malmõži (tänapäeva Kirovi oblast) maride juht Poltõš (Boltuš), kes on maride üks tähtsamaid ajaloolisi isikuid.
Temale omistatakse maride suurim võit 1524. aastal Moskva vürstiriigi vägede üle, keda juhtis vürst Paletski. Poltõš asus võitlusesse ka Ivan Groznõi vägede vastu, kes oli 1552. aastal vallutanud Kaasani. Poltõš võitis esimesed lahingud, kuid lõpuks piiras tohutu vägi tema kindluse ümber, käiku läksid suurtükid, kuid kindlus ei alistunud. Piiratud ootasid appi teisi mari vürste. Toit aga lõppes ja marid otsustasid välja murda. Lahingu käigus sai Poltõš surmavalt haavata, kuid marid pääsesid.
Sel aastal korraldame Mari Sangari päeva raames soome-ugri spordipäeva Narvas mari aktivisti Juri Gordeevi mälestuseks, kes elas ja töötas Narvas ja lahkus meie hulgast 5 aastat tagasi. Juri Gordeev oli üks peamisi soome-ugri spordipäevade korraldajatest. Soome-ugri spordimängud toimusid 1998- 2005 igal aastal.
Näeme Narvas!

XIII Mikael Agricola konverents
11. – 12 aprill 2025
9. aprillil, mil on esimese soomekeelse aabitsa ja katekismuse autori, uue testamendi tõlkija ja Soome esimese luterliku piiskopi Mikael Agricola (u 1510-1557) surma-aastapäev, peetakse soome keele päeva ehk Agricola päeva. Alates 2013. aastast on seda tähistatud ka Narvas. Sel aastalgi korraldame 11. ja 12. aprillil Mikael Agricola päeva konverentsi ja sellega seotud kultuuriüritusi, kirjutab Eesti keele instituut
Üritused on mitmekeelsed: eesti ja vene keele kõrval kõlab inglise ja ka soome keelt. Osalemine on tasuta.

LINNUTEE
Narva kunstnike ühenduse näitus „Vestervalli”
Jõhvi kontserdimaja (Pargi tn 40, 41537 Jõhvi) 05.04 – 30.04
Toimub soome-ugri kultuuripealinna 2025. aasta ja etno-futuristliku festivali raames.
Etno-futurism – kultuurisuund, mis püüdleb rahvapärase traditsiooni ja kaasaegse kunsti ühendamise poole.
Näitus „Linnutee” on pühendatud maailmaloomise müütidele ja mütoloogiliste olendite osalusele neis lugudes, samuti sellele, kuidas need pildid võivad kajastuda erinevate suundade kaasaegsete kunstnike loomingus.
Soome-ugri rahvaste seas, nagu ka paljudes teistes kultuurides, on meie maailma looja tihti lind, ja maailm sünnib munast.
Lõuna on lindude maa, soojust ja valgust täis maa, mida vastandatakse Põhjale, mida peeti pimeduse maaks. Nende kahe maa vahel voolas suur jõgi ja taevasel teel kulges Linnutee, mis õhtuti märtsis-aprillis suundub põhjast edela poole, olles rändlindude teed. Seda nimetatakse Linduteeks – Lintutie soomlaste seas, Linnutee eestlaste seas. Samuti on nendel kuudel soome-ugri rahvaste seas tavad ja pidustused, mis on seotud lindude saabumisega ja külma vaimu väljaajamisega.
Näitusel on põhiteema siduda iidseid müüte kaasaegse maailmaga ja avada loomejõud läbi iidse mõttelaadi ja kujundite ühendamise kaasaegsete kunstiliste tõlgendustega.
Iidne mütoloogia võib olla lõputu inspiratsiooni allikas autorite jaoks erinevates kunstisuundades. Ühes osas teostes on näha otsene järgimine iidsete müütide ja nende tõlgenduste kujunditele, teistes aga sünnib mütoloogia lõuendil autori enda maailmataju põhjal, tuginedes tema isiklikele sümbolitele ja kujunditele.
Me ise, kunstnikud, loome müüte läbi elu mõtestamise, läbi oma arusaamade maailma algpõhjustest ja liikumisest lindude teel millelegi kosmilisele ja igavesele.
Näitus räägib looduse ja inimese harmoonia olemasolust, sümbolitest, mille kaudu seda saab näha ja luua omaenda müüdi.
Etnofuturismi festival “Linnutee” Narva Noortekeskuses
27. ja 28. märtsil osalesid Narva noortekeskuses toimunud etnofuturismifestivalil “Linnutee” enam kui 100 Narva kooliõpilast, kes tutvusid soome-ugri rahvaste traditsioonide, mütoloogia ja käsitööga.
Üritus korraldati Narva Ingeri koos Narva Noortekeskusega Soome-ugri kultuuripealinna-2025 aasta raames. Osalejad said teadmisi nii ökoloogia kui ka soome-ugri rahvastele omasetest traditsioonilistest arusaamadest loodusest.
Meistriklassides sai valmistada külmsepistamise tehnikas ehteid, kaunistada trükitehnikas puittemplitega kangast, meisterdada soome-ugri motiividega postkaarti, ise teesegu valmistada ning õppida meie piirkonnas kasvavate taimede kasulikke omadusi.
Laupäeval 22. märtsil kell 11.00 toimub Rugodivi kultuuripalees (Aleksander Puškini tn. 8, Narva) Etnofuturismi festival “Linnutee"
11.00 “Baltist Baikalini” – punk-etnograafiline rahvamuusika esitlus salvestusstuudiost “Antonovka Rekords”.
12.00 Etno-meistriklass – piltide joonistamine soome-ugri motiividega ning loote iidsete sümbolite ja müütide põhjal oma maali.
Kõik on oodatud!
Osalemine on tasuta, registreerimine pole vajalik.

ISURI KULTUURIPÄEV NARVA INGERI MAJAS
Laupäeval 29.03.2025, Narva, Vaksali 19.
Programmis on:
15.00-17.00
– Ekaterina Kuznetcova lühiettekanne Isuri „Kiurupäivä” (lõokese päeva) rahvapühast.
– Meistriklass puidust templite abil kangale mustri kandmiseks.
– Isuri laulu kooslaulmine.
17.00-19.00
– Traditsioonilise Isuri köögi õhtu
Menüüs: "Valaami" seenekapsasupp, traditsiooniline Isuri "kiurukeleib", isuri pirukad kalaga ehk "veskid", mustikamagustoit "möllü”, aga ka vadja Koporje tee “irvieinä” ning Ingeri “kohve”.
Kõikide roogade maksumus 5 eurot, üksikroa maksumus 2 eurot
Sissepääs on vaba, registreerimine pole vajalik.

.jpg)
.jpg)
Laupäeval 22. märtsil kell 11.00 toimub Rugodivi kultuuripalees (Aleksander Puškini tn. 8, Narva) Etnofuturismi festival “Linnutee"
11.00 “Baltist Baikalini” – punk-etnograafiline rahvamuusika esitlus salvestusstuudiost “Antonovka Rekords”.
12.00 Etno-meistriklass – piltide joonistamine soome-ugri motiividega ning loote iidsete sümbolite ja müütide põhjal oma maali.
Kõik on oodatud!
Osalemine on tasuta, registreerimine pole vajalik.

Laupäeval 22. märtsil kell 11.00 toimub Rugodivi kultuuripalees (Aleksander Puškini tn. 8, Narva) Etnofuturismi festival “Linnutee"
11.00 “Baltist Baikalini” – punk-etnograafiline rahvamuusika esitlus salvestusstuudiost “Antonovka Rekords”.
12.00 Etno-meistriklass – piltide joonistamine soome-ugri motiividega ning loote iidsete sümbolite ja müütide põhjal oma maali.
Kõik on oodatud!
Osalemine on tasuta, registreerimine pole vajalik.

Hõimuklubi: Kas Alutaguse on Lääne–Vadjamaa?
Ajaloolane Vallo Reimaa
Huvitav vestlus toimub 19. märtsil kell 17.00 Narva raekojas (Raekoja plats 1)
Ettekandes püüab ajaloolane Vallo Reimaa vastata küsimusele, mil määral muistne Alutaguse ehk praegune Ida-Virumaa kuulub ajalooliselt kokku Narva jõe taguse Vadjamaaga. Jutuks tulevad sarnasused Karjala ja Soomega ning sidemed kaugemate idapoolsete hõimurahvastega.
Uurime saladusi, mida peidavad vadja kääbaskalmistud, pühakohad ning pärimuslood, samuti tutvume vadja ajaloo katoliikliku perioodi ja vadja piiskopiga. Jutt algab viikingite ajast ja lõpeb Kuremäe kloostri asutamise ning poluvertsikutega.
Korraldajad:
MTÜ Fenno-Ugria Asutus www.fennougria.ee
Eesti Keele Instituut www.eki.ee
Toetavad:
HTM hõimurahvaste programm
Tallinna linn
Kõik huvilised on oodatud!
Üritusest osavõtt on prii.
15. märtsil toimub Ingeri Majas (Vaksali 19) vadja käsitööpäev ja vadja kultuuriõhtu. Lisaks tähistame Iirimaa Püha Patricku päeva!
Kell 15.00-17.00
Räägime traditsioonilistest vadja vöökudumise tehnikatest ja toimub villasest niidist kudumise meistriklass. Osalemine on tasuta, registreerimine pole vajalik.
17.00 -19.00 "Kumb on tähtsam – kapsas või kartul?" Juttu tuleb köögiviljade rollist vadja ja iiri ajaloos ning pakume traditsioonilist vadja ja iiri köögi õhtumenüüd: vadja kalasupp, iiri pajaroog "colcannon", traditsiooniline hapu kaerahelbeleib ja munavõi, aga ka vadja tee “irvieinä” ja ingeri “kohve”. Kõikide roogade maksumus 5 eurot, üksikroa maksumus 2 eurot.
Sissepääs on tasuta, registreerimine pole vajalik


Soome-ugri kultuuripealinna avamine Narvas
1. märtsil sai Narvast ametlikult 2025. aasta Soome-ugri kultuuripealinn.
Avapäev algas piduliku rongkäiguga läbi linna Ingeri maja juurest Narva raekoja hooneni, kus toimus Soome-ugri kultuuripealinna tiitli ja sümboli linnale üleandmise tseremoonia. Järgmisel päeval peeti Aleksandri katedraalis jumalateenistus erinevate soome-ugri rahvaste keeltes.

Vaata meie galeriist, kuidas toimus soome-ugri kultuuripealinna avamine Narvas.
10.02 – Soome-ugri kultuuripealinn Narva 2025 sündmuste tutvustamine toimus
Esmaspäeval, 10. veebruaril 2025, algusega kell 13.00, toimus Narva Raekojas, Stockholmi saalis, soome-ugri kultuuripealinna Narva 2025 sündmuste tutvustus.
Pressikonverentsil esinesid:
Katri Raik – Narva linnapea
Dmitri Vergun – Narva linna kultuuriosakonna juhataja asetäitja kultuuri ja spordi alal
Jaak Prozes – Fenno-Ugria Asutuse nõunik
Pavel Ivlev – Ingerholm OÜ juhatuse liige
Oliver Loode – soome-ugri kultuuripealinnade liikumise algataja
Ekaterina Kuznetsova – Narva 2025 projektijuht, Narva Ingeri Maja juhataja
Pressikonverentsi juhtis Eero Raun, Kultuuririkkuse aasta 2024 projektijuht.
Pressikonverentsi ülekannet sai jälgida YouTube´is ja Microsoft Teams´is